20.7 C
Arta
19 Μαΐου 2024

Άνετη νίκη για κορίτσια Χάντμπολ Γυναικών της Αναγέννησης Άρτας κόντρα στην ΑΕΚ με 31-24.

Με κορυφαία παίκτρια την περιφερειακή της Ελένη Μούρνου που ήταν η κορυφαία της αναμέτρησης σημειώνοντας δέκα τέρματα , τα κορίτσια μας κέρδισαν άνετα την ΑΕΚ με 31-24  και εξασφάλισαν την τέταρτη θέση που οδηγεί στα πλεί οφ του πρωταθλήματος. , καθώς και την έξοδο στην ευρώπη.

Η ομάδα μας μπήκε κάπως μουδιασμένα  στον αγώνα  αλλά  όσο περνούσε  η  ώρα  και με όπλο την άμυνα της άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να πηγαίνει στην ανάπαυλα για το  πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 11-14.

Στο δεύτερο  ημίχρονο η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έφτασε άνετα στην νίκη. Κορυφαίες για την ομάδα μας  οι Ελένη Μούρνου , που σημείωσε δέκα τέρματα  , η Μυρτώ Νούλα με επτά τέρματα  και  η Ελένη Προκοπίδου με  έξι τέρματα. Ενώ από την ομάδα της ΑΕΚ  ξεχώρισαν  οι Ζάνα Μπουλάτοβιτς με εννιά τέρματα και η Λεβαντόφσκι με έξι τέρματα.

Επόμενος αγώνας για την Αναγέννηση Άρτας εκτός έδρας το Σάββατο 11 Μάρτιου 2023 στις 18:00 , με αντίπαλο τον Ορφέα Σουρωτής εκτός έδρας στο  Κλειστό Γυμναστήριο Στέλιος Πιπινίκας , στα πλαίσια της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α1 Χάντμπολ Γυναικών.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 5-6, 9-6, 12-8, 14-11 (ημίχρονο), 18-12, 20-14, 24-17, 26-20, 29-22, 31-24.

Αναγέννηση Άρτας (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Δήμου, Τριετίνα 1, Ναντότσι 1, Σκάρα 1, Νούλα 7, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 10, Σαϊντοβα, Τσερέπη, Σουρχάν 2, Προκοπίδου 6, Κοφτούν 3, Τσβετκόφσκα, Παπακοσμά, Μάστακα.

ΑΕΚ (Ανταλής): Μάγγου 1, Καραγιάννη, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 2, Ψαριώτη, Λεβαντόφσκι 6, Μπουλάτοβιτς 9, Κατσικα 3, Γκόμες 2, Μανδά, Παύλου, Λυτρίβη, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 1, Δρουγκίδου.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Λινάρδος.

Δίλεπτα: 6-2. Κόκκινη: Κοφτούν (57:08 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 5/6 – 7/7