13.8 C
Arta
26 Απριλίου 2024

Άνετη νίκη για την Α.Ε. Δόξα Πύρρου Άρτας 2001 , κόντρα στον Α.Κ. Πύρρο Αρταίων με 81-60.

Χωρίς να δυσκολευτεί η ομάδα  της Α.Ε. Δόξα Πύρρου Άρτας επικράτησε με 81-60  του Α.Κ. Πύρρου Αρταίων  στο τοπικό ντέρμπι , αγώνα που διεξήχθει στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου της Α’ Εσκαβδέ το Σάββατο στις 18:30  στο ΔΑΚ Άρτας  και έκανε το 16 στα 16 σε ισάριθμες αγωνιστικές . Η ομάδα της Δόξα είχε από την αρχή των έλεγχο του αγώνα προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-12 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενοι με +11 39-28 .Στο δεύτερο ημίχρονο  η ομάδα του Τάκη Παππά , πάτησε γκάζι και με ένα σερί καθάρισε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για την ομάδα της Δόξας. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία  ,  για τις δύο ομάδες με το τελικό 81-60 να βρίσκει τους παίχτες της Δόξας να πανηγυρίζουν το απόλυτο στο πρωτάθλημα σε  δεκαέξι αγωνιστικές.

C:\Users\User\Pictures\DSC_0145.JPG

Κορυφαίοι για το συγκρότημα του Τάκη Παππά ήταν οι Μπάλλας με είκοσιδύο  πόντους  , Δόνος με δεκαοχτώ πόντους και Τσατάλας με δεκαεπτά πόντους.. Ενώ για την ομάδα του Γιώργου Κωσταπαππά ξεχώρισαν οι Δημητρίου με δεκαοχτώ πόντους και Χίντζος  με τον Κωσταπαππάς με δεκατέσσερις. και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

C:\Users\User\Desktop\Α.Ε. Δόξα Πϋρρου Ά¨ρτας\DSC_0069.JPG

Επόμενος αγώνας για την ομάδα της Α.Ε. Δόξα Πύρρου Άρτας , κόντρα στον Παναιτωλικό Γ.Φ.Σ.  εκτός έδρας την Κυριακή  19 Μαρτίου 2023 στις 13:00 στο ΔΑΚ Αερογέφυρας. Αντίθετα η ομάδα του Α.Κ. Πύρρου Αρταίων θα αντιμετωπίσει και αυτή εκτός έδρας το Α.Γ.Ο. Γρ. Λιακατά στο ΔΑΚ Μεσολογγίου ,επίσης την Κυριακή στις 15:00.

C:\Users\User\Desktop\Α.Ε. Δόξα Πϋρρου Ά¨ρτας\DSC_0139.JPG

Δεκάλεπτα: 18-12, 39-28, 64-39, 81-60.

Διαιτητές: Διαμαντής  , Ντίσιος

Α.Ε. Δόξας-Πύρρου Άρτας (Τάκης Παππάς): Πετρέκας , Γυφτοκώστας 6(2), Ιωαννίδης 8(2), Τσατάλας 17, Πρίφτι, Βάσιος 2, Βασιλείου, Δόνος 18(3), Μουκάι 3(1), Μάνθας 3(1), Θώδης 2, Μπάλλας 22.

Α.Κ.Π. Αρταίων (Γιώργος Κωσταπαππάς): Χίντζιος 14(2), Σκορδής 2, Τσιμπερλένιος 2, Κοντός, Γκούντας, Κατσαούνος 3(1), Αναγνώστου 2, Κωσταπαππάς 12, Βάσιος, Καλαντζής 7(1), Χρήστου, Δημητρίου 18.